مقالات ترمووود

انتخاب گروه :
مواد خام و دسته بندی ترموووود از طرف انجمن بین المللی ترموووود
۲۵ / ۱۱ / ۱۳۹۳
فایل پیوست : 4587349_انجمن بین المللی ترمووود -تولید ترمووود.pdf


انجمن بین المللی ترمووود
مواد خام ترمووود


ماده خام ترمووود:

پروسه تولید ترمووود برای اکثر گونه‌های چوب مناسب است. اما این پروسه باید بطور مجزا برای گونه‌ها انجام و بهینه‌سازی شود. نیازهای کیفی ماده خام بسیار سخت است. کیفیت حداقل مورد نیاز چوب استفاده شده به عنوان ماده خام ترمووود در دفترچه راهنمای اتحادیه ترمووود فنلاند تعریف شده است. کیفیت مورد نیاز برای چوب تولید شده از کاج و صنوبر، فان، کبوده، و توسکا در این دفترچه آورده شده است.

دسته بندی ترموووددسته بندی سطح ترمووود:

دو دسته استاندارد برای چوب‌های نرم و چوب‌های سفت وجود دارد. این دسته‌ها بر اساس ویژگی‌های اصلی ترمووود است. دمای استاندارد در جهت بهینه‌سازی عملکرد محصول نهایی است. این دسته‌ها بنام گروه S ( 190 c˚ +3 c˚ ) و D (212 c˚ ±3 c˚) در گروه چوب‌های نرم (soft wood) و گروه S (185 c˚ ±3 c˚) و D (200 c˚ ±3 c˚) برای گروه چوبهای سخت است.

کاربرد نهایی

چوب‌های نرم (pine , spruce) soft wood

Thermo D

Thermo S

- کاربرد نهایی ترمو D مشابه سری S است. رنگ آن تیره تر است. (بعلت دمای بالاتر)

- پانل‌های سقف و دیوار

- مبلمان

- محصولات سونا

- کف سازی

- چیدمان باغچه و باغ (Garden)
چوب‌های سخت صنوبر و درخت فان

Thermo D

Thermo S

- کاربرد نهایی ترمو D مشابه سری S است. رنگ آن تیره تر است. (بعلت دمای بالاتر)

- پانل‌های سقف و دیوار

- مبلمان

- محصولات سونا

- کف سازی

- چیدمان باغچه و باغ (Garden)


در اضافه به دسته‌بندی‌ها، محصولات ترمووود می‌تواند برای هدف‌های خاص در معرض دماهای بالاتر و پایین‌تر قرار گیرد. روش‌های خاص بنا به درخواست مشتری و کیفیت نهایی محصول می‌تواند ر پروسه تولید صورت پذیرد.


کار با ترمووود1-Sawing (اره کردن) : Sawing ترمووود فرق چندانی با چوب فرآوری نشده ندارد. بعلت پروسه صورت گرفته بر ترمووود تغییر شکل بعدی پس از اره کاهش می‌یابد. پس از از بین رفتن رزین در طی مراحل تولید ترمووود، ماشین‌ها بهتر کار نموده و تمیزتر خواهند بود. سیستم‌های خروج گرد و غبار هنگام اره کردن در کارخانه مورد نیاز است.

2-Planing (طراحی): تجهیزات مناسب طراحی در هنگام تولید ترمووود می‌تواند مورد استفاده باشد. دقت کافی در چیدمان، Infeed rollers برای کاهش ترک‌خوردگی باید انجام شود. بهترین نتیجه هنگامی حاصل می‌شود از بُرنده‌های فلزی سخت استفاده شود. سیستم‌های خروجی غبار مناسب باید استفاده شود.

3-Milling : برای دستیابی به سطوح با کیفیت، تیغ‌ها باید تیز باشند از طرفی کندشدگی ممکن است به وجود آید .بیشترین کندشدگی معمولا هنگامی که چوب در راستای عرضgrain باشد انجام می‌شود. بیشترین ریسک کندشدگی در ابتدا و انتهای Milling است. بهترین نتیجه‌ها هنگامی حاصل می‌شود که چوب صلب و مستحکم کافی در پشت تیغ موجود باشد.

4- سمباده: معمولا نیازی به سمباده نیست زیرا بعد از طراحی و Milling ترمووود سطح با کیفیتی خواهد داشت. سمباده زنی روش ساده ای است بوده و در هنگام این کار سیستم‌های خروج غبار مورد نیاز است.

5- سطوح: برای جلوگیری از تغییر رنگ و اثرات جوی، توصیه می‌شود از لایه روکش استفاده شود. مواد روغنی (Oil-based) عملکرد خوبی دارند. هنگام کار با مواد حلال آب، ملاحظه شده که ترمووود جذب آب کمتری نسبت به چوب معمولی دارد. نتایج بستگی به رنگ و پروسه خشک کردن دارد. تولیدکننده‌های رنگ و اطلاعات آنها در هند بوک Finnish Thermo است.

6- چسب: ترمووود جذب آب آهسته‌تری دارد. چسب‌های با رطوبت بالا مثل pvca زمان بیشتری برای خشک کردن و پرس شدن نیاز دارد. هنگام کار با چسب pvca ، رطوبت موجود آن باید تا حد ممکن کم باشد. چسب‌های pvca دوتایی (two pack) که دارای سفت کننده‌های شیمیایی هستند نتایج بهتر و زمان خشک‌شدگی کوتاهتری می‌دهند. چسب PU (پلی رتان) کاربری خوبی با ترمووود دارد. هنگام استفاده از چسب‌های PU باید دقت شود که واکنش سفت‌شدگی PU نیازمند آب است. آب یا از طریق چوب و یا از طریق هوای احاطه‌کننده جذب می‌شود. اگر هم چوب و هم هوا خشک باشند، چسب‌زدگی با مشکل مواجه می‌شود. هنگام چسب‌زدگی ترمووود، به توصیه‌های تولیدکننده‌های چسب باید توجه شود.

7- اتصالات مکانیکی:

پیچ‌دادگی: پروسه تولید ترمووود سبب کاهش مقاومت شکافت (Splitting) چوب می‌شود. استفاده از پیچ‌دهنده‌های خودگردان (Selftapping) یا حفره‌های از قبل دریل شده برای جلوگیری از ترک‌خوردگی ماده توصیه می‌شود. بهتر است از Screw‌های با بندکشی اندک استفاده شود. بهتر است از Screw‌های ضد زنگ با سرهای Counter Sunk فرو رفته برای استفاده خارجی یا محیط‌های مرطوب استفاده شود.

میخ کوبی: بهترین نتیجه‌ها هنگام استفاده از تفنگ میخ‌کوب با هوای محبوس با قابلیت تنظیم عمق است. استفاده از چکش نرمال ریسک شکاف را در ناحیه تماس با چوب افزایش می‌دهد. باید از میخ‌های ضد زنگ در محیط‌های مرطوب استفاده کرد.

اگر از تنفنگ هوای محبوس استفاده می‌شود می‌توان میخ‌های گالوانیزه را به کار برد. میخ‌های گالوانیزه هنگامی که ترمووود در معرض رنگ‌آمیزی بعد از میخ کوبی باشد بکار می‌رود. توصیه می‌شود از میخ‌های با سر غیر پهن برای جلوگیری از شکاف خوردگی استفاده شود.

نکات تکمیلی:

- ابزار آلات تیز برای نتایج بهتر باید مورد استفاده باشد.

- گرد و غبار دارای ذرات ریزتری نسبت به چوب معمولی است و باید توجه ویژه ای به سیستم خروج غبار صورت پذیرد و حتماً از ماسک استفاده شود.
جنبه‌های زیست محیطیترمووود یک محصول طبیعی بدون هیچ ماده شیمیایی افزوده‌ای است. زباله‌های ترمووود همچون نمونه‌های چوب طبیعی است.

این ماده بطور طبیعی تجزیه‌پذیر بوده و در انتهای عمر طبیعی با سوزاندن از بین می‌رود. در بیشتر موارد انرژی مورد نیاز برای تولید ترمووود از سوزاندن Bark و زباله‌های چوب تامین می‌شود انرژی اضافی مورد نیاز توسط گاز طبیعی تامین می‌شود. این انرژی بیشتر برای خشک کردن حدود 80% انرژی گرمایی مورد نیاز است. تولید ترمووود مقدار برق معادل برای خشک کردن کوره‌ای Sawn Tinber را نیاز دارد.

سازمان Finnish Thermowoodاین سازمان در دسامبر سال 2000 برای افزایش کاربری ترمووود توسط اعضای آن تاسیس شد. وظایف دیگر این سازمان کنترل کیفیت محصول و سطح بندی و فعالیت‌های R&D است.