مقالات ترمووود

انتخاب گروه :
مزایای داشتن آلاچیق و پرگولای چوبی
۲۶ / ۱۱ / ۱۳۹۳
فایل پیوست : ندارد

مزیت داشتن آلاچیق و پرگولای چوبی

مقدمه:

شما میتوانید با ایجاد یک آلاچیق، پرگولا یا سایه بان در حیاط، پشت بام یا پاسیو استفاده صحیحی از فضاهای تفریحی خانه خود بنمایید و به آنها ارزش بیشتری بدهید. یک آلاچیق با سقف منحنی و یا طاق ضربی در محیط بیرونی میتواند باعث افزودن عشق و شخصیت و کلاس به حیاطتان شود، مضاف بر اینکه یک صحنه گرم و صمیمانه بیافریند. میتوانید گلهایتان را زیر این آلاچیق و سایه بان پرورش دهید و نیز میتوانید شام را با دوستان و اعضای فامیل با آرامش صرف نمایید و از منظره باغ لذت ببرید. لحظات خوبی را با مهمانانتان مشغول تفریح و شب شعر شوید.

اضافه کردن آلاچیق سبب بهبود محوطه بیرونی خانه تان میگردد و در افزایش ارزش ملک تاثیر داشته و همچنین تحسین همسایگان و مهمانانتان را در پی دارد.

آلاچیقهای چوبی:

چوب از مصالح متداول جهت ساخت آلاچیق است چون به راحتی قابل تأمین میباشد و کار کردن با آن به آسانی صورت میپذیرد. سایزهای متنوعی از چوب در بازار موجود و قابل تبدیل است. برای برش چوب ابزار معمول نجاری استفاده شده و به سهولت رنگ میشود. با این حال بایستی هر چند سال یکبار مجدداً لکه گیری و رنگ شود تا بهترین جلوه را داشته باشد.

چه نوع چوبی انتخاب کنیم؟

نوع چوب به کار رفته در پرگولا و آلاچیق خیلی مهم است چرا که دوام را تعیین مینماید. شما حتماً سایه بانی میخواهید که در برابر حمله حشرات چوبخوار و جوندگان، نور آفتاب، تغییرات آب و هوایی و پوسیدگی مقاوم باشد.

اغلب خریداران ترجیح می دهند، مبلغ کمتری بابت خرید چوب بپردازند، فراموش نکنید آلاچیق در فضای بیرونی قرار دارد و در معرض بارندگی و سرما و گرماست، بنابراین استفاده از چوب های ارزان و معمولی تیمارنشده مانند چوب نراد یا چوب روسی که رنگ های روشنی دارد و در بازار نیز فراوان است هدر دادن پول است!

چوبهای معمولی(اصطلاحاً چوب نراد و چوب روسی) پس از چند ماه تغییر شکل داده و دچار ترک و شکاف، تاب، تغییر رنگ و آسیب ناشی از حمله موریانه و حشرات می شود و مجبورید حداکثر پس از گذشت یک یا دوسال از شر آن خلاص شوید.

بهترین گزینه برای ساخت پرگولا و آلاچیق، چوب ترمو می باشد. ترمووود مخصوص استفاده در فضای بیرون ساختمان بوده و بعلت عدم استفاده از مواد شیمیایی در پروسه تولید هیچگونه بوی نامطبوع و آزاردهنده ای نداشته و بالعکس رایحه طبیعی چوب و طبیعت قابل استشمام است.

ترکیبات قندی موجود در چوب در فرایند حرارت دیدن(ترمو شدن) از بین رفته و ماده غذایی در آن وجود نداشته بنابراین موریانه و سوسک چوبخوار و دیگر آفت ها به آن حمل نمی کنند.

یکی دیگر از مزیت های چوب ترمو ثبات ابعاد و پایداریظاهر آن است، چوب ترمو جذب آب بسیار پایینی داشته بنابراین در هنگام بارندگی اصطلاحاً باد نمی کند و افزایش ابعاد پیدا نمی کند.

چوی ترمو سبک است و کار کردن با آن راحت بوده و رنگ طلایی و درخشان آن جلوه زیبایی به فضای شما می بخشد.
مرمت و نگهداری:

در صورتی که آلاچیق یا پرگولا از چوب ترمو ساخته شده باشد نگهداری خاصی نیاز نداشته و هر 4-5 سال یکبار رنگ آمیزی مجدد می خواهد تا درخشش و زیبایی روز اول آن بازگردد. میتوانید تا سالیان متمادی از داشتن سایه بان چوبی لذت ببرید.

چنانچه از چوب غیر ترمو برای ساخت آلاچیق استفاده کرده اید هر 6 ماه یکبار تمام ستونها، سقف و کف را بازبینی نموده و چوبهای پوسیده و اتصالات معیوب را تعویض نمایید وگرنه پس از گذشت 4-5 سال غیرقابل استفاده خواهد شد. رنگ آمیزی برای آلاچیق ها با چوب غیر ترمو حتما باید سالی یکبار تجدید گردد.