مقالات ترمووود

انتخاب گروه :
تولید ترمووود
۱۷ / ۱۲ / ۱۳۹۳
فایل پیوست : ندارد


تولید ترمووود
پروسه تولید  ترمووود  بر اساس استفاده از دمای بالا و بخار است. هیچ ماده شیمیایی در این روش مورد استفاده قرار نمی‌گیرد. این پروسه موجب بهبود پایداری ابعادی و دوام بیولوژیکی چوب می‌شود. حسن دیگر عایق شدن محصول نهایی است که در مراحل ساخت موجب کاهش رسانایی حرارتی می‌شود. به علت دمای بالای مورد استفاده، رزین در چوب از بین می‌رود.

پروسه تولید  ترمووود  دارای مجوز بوده و نام تجاری توسط موسسه Thermowood فنلاند کسب شده. این روند می‌تواند به سه قسمت تقسیم شود:

1 - افزایش دما و خشک کردن در کوره:

دمای هوا در کوره بسیار سریع با استفاده از بخار و گرما تا 100 رسانده می‌شود و دمای چوب نیز بطور مشابه به همان سطح می‌رسد. سپس دما بطور پایدار به 130 می‌رسد و خشک شدن انجام می‌شود. حتی ماده سبز (غیر کوره‌ای) یا مواد خام خشک شده می‌تواند مورد استفاده قرار گیرد. بخار بعنوان یک غشا از ترک‌خوردگی جلوگیری می‌کند. بخار همچنین تغییرات شیمیایی در چوب را تسریع می‌کند. در انتهای این فاز مقدار رطوبت تقریبا به صفر می‌رسد.

2 - مرحله گرمایش شدید ترمووود:

در طی فاز حرارتی شدید، دمای هوا و چوب به 185-225 c˚ می‌رسد. دمای بیشینه بستگی به کاربرد نهایی ماده دارد. وقتی دما به سطح مورد نظر رسید، دما برای 3-2 ساعت بطور ثابت باقی می‌ماند. بخار برای جلوگیری از سوختگی و ترک‌خوردگی بکار می‌رود و همچنان به تغییرات شیمیایی در چوب کمک می‌کند.

3 - سرد کردن و بهبود رطوبت ترمووود:

دما با استفاده از سیستم‌های اسپری‌کننده کاهش می‌یابد. رطوبت‌دهی مجدد و بهینه‌سازی برای رساندن رطوبت چوب به سطح حدود 4% انجام می‌شود.

                ترمووود ، چوب نما